Sağlık Sertifikası

Sağlık sertifikası denilince birçok kavram akla gelir. Meslek gruplarına verilen sağlık sertifikası ve farklı besin maddelerinin güvenilirliğini kanıtlamak için verilen sağlık Sertifikası vardır. Bazı meslek gruplarında çalışan bireylere ilk yardım hakkında bilgi beceri kazandırarak yeterlilik düzeyine gelmesi için verilen eğitim sonucu alınan sağlık sertifikası birçok alanda kullanılır. Şoförler, itfaiyeciler, güvenlik birimlerinde çalışan personel, öğretmenler ve daha birçok iş alanında çalışan bireylere verilir. Amaç olay anında ilk müdahalenin hayat kurtarmasıdır. Aynı zamanda sağlık branşında çalışan sağlık personelinin mesleklerine katkı sağlamak ve farklı branşlarda çalışabilecek donanıma gelmesi amacıyla aldıkları belgeler ve sertifikalardır.

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

İlk yardım herhangi acil bir durum karşısında yaralı ya da hasta bireye uygulanan basit tıbbi müdahalelere denir. Artık günümüzde hemen hemen tüm meslek gruplarına ilk yardım eğitimi verilerek ilk yardım sertifikası alması sağlanmaktadır.

İlk yardım sertifikası ilk yardım kursu veren yerlerden alınan 1 hafta gibi bir süreyi kapsayan eğitimlerdir. İsteğe bağlı veya çalıştığınız kurum tarafından gönderilerek eğitimi tamamlarsınız.

Sağlık Personeli İçin Alınan Sağlık Sertifikaları Nelerdir?

Sağlık personelinin kendi alanında mesleğine katkı sağlayan sertifikalardır. Bunlar ilk yardım, iş sağlığı güvenliği, yoğun bakım sertifikası gibi birçok sertifika programı vardır. Artık günümüzde sağlık personeline mesleki katlı sağlamak amacıyla zorunlu olarak bir çöm eğitim verilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği bu konuda çok hassas bir durumdur. İş kazalarını önlemek ve önüne geçmek için sağlık bakanlığı bünyesinde ayrı bir birim oluşturulmuş ve iş sağlığı sertifikasına sahip personel çalıştırma zorunluluğu getirilmiştir.

Besin Maddeleri İçin Alınan Sağlık Sertifikası Ne İşe Yarar?

Tarım bakanlığından ihraç edilecek ürünler için alınan sağlık Sertifikası vardır. İhraç denilen ürünün sağlığa elverişli, sağlam ve tarım ilacı barındırmadığını anlatır. Uluslararası bir belge olup ürünün gümrükten geçebilmesi ve diğer ülkelere kabul edilebilmesi için gerekli olan bir belgedir. Bir çok besin maddesi, meyve, sebze ve bitkilerde uygulanır. Tarım ve köy işleri müdürlüğü tarafından verilir ve ihraç edilen ürünün kalitesini gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir