Tıbbı Sekreter Nasıl Olunur?

Tıbbı sekreter, bilimsel metotla analiz yapan sağlıkla ilgili verileri düzenleyen ve rapor etme kabiliyeti olan, tıbbı ünitelerde haberleşme ve yazışma işlerini yapan, bilgi toplayıp onları belge haline getiren, sağlık bakanlığı tarafından tescilli bir okuldan mezun olan sağlık meslek mensubudur.

Tıbbi Sekreterler Ne İş Yapar?

Çalıştığı hastane veya kurumda, tedavi ve yatak olanaklarını, giriş yapan hastaların birimlere dağılımını, hastaya yapılan tedavinin türünü, süresini ve iyileşip taburcu olan yada hayatını kaybeden hastaların sayılarını kayıt altına alır, düzenler ve sunar. Çalıştığı kurumda verimlilik, yatak kapasitesi, ölüm ve doğum oranlarının periyodik cetvellerini çıkarır ve sunmak için düzenler. Tıp alanında yapılan bilimsel araştırmaları derler ve düzene koyar, hasta kaydı ve taburcu işlemi yapar. Tıp raporu yazar ve hastane arşivini sunmak üzere düzenler.

Mesleğin Getirdiği Özellikler Nelerdir ve Nasıl Tıbbi Sekreter Olunur?

Tıbbi dokümantasyon ve sekreter olmak isteyen kişilerin, el ayaklarında herhangi bir sorun olmamalı, göz ve kulak duyuları yeterli düzeyde etkin olmalıdır. Ayrıntıya önem veren, dikkat düzeyi yüksek ve düzen kabiliyeti iyi olmalıdır. Bu kişiler kurallara titizlikle uymalı ve sorumluluk sahibi olup işlerini aksatmamalıdır. Kapalı ortamda sürekli oturarak çalışmaktan hoşlanmalı ve her türlü insanla iletişim kurabilecek sabra ve ilgiye sahip olmalılar. Bu mesleğin eğitimi üniversitelerin Sağlık meslek okulunda ”Tıbbi Dokümantasyonve Sekreterlik bölümü tarafından verilir. Meslek liseleri aracılığı ile eğitimi verilen mesleğin, meslek lisesi sonrası sınavsız geçiş programı ile ön lisans programına geçişi bulunuyor. YGS’ye giren öğrencilerinde YGS-3 puanları ile bu bölüme geçiş yapmasına imkan tanınıyor.

Tıbbi Sekreterin Çalışma Ortamı ve Koşulları Nasıldır?

Tıbbi sekreterlerin çalışma alanları oldukça geniştir, tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler. Hastane personeli ve hastalarla yakın ilişki içerisinde olurlar. Çalışma ortamları genelde kalabalık fakat temiz ve az gürültülüdür. Hasta kabulü ve tedavi sonucu taburcu işlemlerinde çalışan sekreterler ise genelde ne istediklerini ifade edemeyen veya istedikleri şeyin o an yapılmasında ısrar eden hastalar veya hasta yakınlarına sık sık açıklama yapmak zorunda kalabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir