Tıbbi Sekreterlik Sertifikası

Toplumların var olduğu sürece sürekli geçerli olan bu meslek pek çok öğrencinin çok ilgilendikleri meslekler arasında. Bu nedenle gün geçtikçe sağlık ile alakalı olan üniversite bölümleri tercih ediliyor. Ayrıca sağlık bakanlığı tarafından açıklanan sonuçlara göre şehir hastanelerinin açılması ile sağlık personeli ihtiyacının çoğalması ile de bu sağlık dalı öğrenciler tarafından rağbet görüyor. Her iş alanında olduğu gibi sağlık ilgili olan alanlarda da, dokümantasyon bilgilerinin yeterli düzeyde verilmesinden dolayı bazı kurs takviyeleri gerekli oluyor. Tıbbi Sekreterlik eğitimi kursları da bu kurslara katılan hem bu iş alanında gerekli belgeleri hem de eksik olan bilgileri alarak daha donanımlı bir kursiyer olarak iş kapılarını aralayacaktır. Tıbbi sekreterlik kursu 14 süreli olarak online olarak eğitim verilerek online yapılan bir sınav sistemi ile sertifika almaya hak kazanılır.

Bu Eğitim Kursiyere Ne Katacak?

Sağlık liselerinden mezun olan öğrencilerin özel hastanelerde ve ya özel sağlık kuruluşlarında kolay iş bulabilmeleri için kurslar düzenlenmektedir. Bu kursların amacı Tıbbi sekreterlik yapmak isteyenlerin tıbbi sekreterlik ile bilmesi ve öğrenmesi gereken her bilgi ve donanımı kursiyerlere vermektir. Tıbbı sekreterlik kursunda öğrencilerin dersleri arasında; protokol kuralları, hasta kayıt işlemleri, sağlık meslekleri etiği, hasta hakları, ayniyat ve dosya depo işlemleri gibi konular hakkında eğitilecek olmalarıdır. Eğitim sonunda kurs boyunca başarı gösteren kursiyerler tün sağlık kuruluşlarında çalışabilecek kadar eğitimli olacaklar.

Kursiyerlerin İş Olanakları

Söz konusu kurslara katılarak başarılı bir şekilde sertifika almayı hak eden kursiyerler. Özel sağlık kabinleri ve kuruluşlarında iş bulma olanağını yalamış oluyorlar. Tıbbi sekreterler sertifikaları ile iş olanağını yakaladıkları sağlık kuruluşunda iş başı yaptıkları zaman kurslarda öğrenmiş oldukları eğitimleri doğrultusunda görevlerini yapmaya başlarlar. Tıbbi sekreterlerin görevleri arasında; gelen hastaları karşılamak, telefonla hastalara randevusu vererek bilgisayar sisteminden kayıt almak, hasta verilerini gerekli dosyalara işlemek, hastaların tıbbi raporlarını hazırlamak ve sisteme kaydetmek, hasta ile doktor arasında aracılık etmek gibi işleri yaparak sorumluluk alırlar.

Sertifika Kurs Süresi Hakkında Bilgi

Tıbbi sekreterlik kursuna katılan kursiyerler kurs eğitiminin sonunda 10 sorudan oluşan 10 dakika süre sınırı bulunan online olarak uygulanan sınava katılırlar. Sertifika sınavına katılan kursiyerler 100 üzerinden en az 60 puan alarak başarıyla tamamlamış olurlar. Bu puana ulaşan kursiyerlere Tıbbi Sekreterlik Başarı Sertifikası verilir. Bu sertifika pek çok iş seçeneği içinde kullanılabilir. Ayrıca Hak edilerek alınan sertifikayı iş başvurularında CV’ye eklenerek interaktif eğitimi aldığınıza dair kanıt niteliğinde referans olarak kullanılır.

Bu uzaktan eğitim kursu serbest zamanlı olarak 14 gün sürüyor. Yani eğitime başlayan kursiyerler kursa başladıkları tarihten itibaren 14 gün içinde dilediği zaman sisteme giriş yaparak eğitimini sürdürebilir. Şayet kursiyer bu eğitimi 14 günden daha erken bir zamanda bitirirse sınavını da erkenden yapmış olup sertifikasını da erken almış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir